fbpx

Jak uczyć się słownictwa?

Jak uczyć się słownictwa w skuteczny i przyjemny sposób? Jednym z aspektów, na który kładę największy nacisk jest powtórka i utrwalanie słownictwa. Uważam, że nawet jeśli popełniamy błędy gramatyczne, wciąż jesteśmy w stanie się komunikować, natomiast bez znajomości słownictwa – będzie nam niestety dość ciężko.

Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko poszerzać swoje słownictwo, ale także je powtarzać. Bez regularnych powtórek nowe słownictwo nie pozostanie w naszej głowie zbyt długo, a co najważniejsze, nie będziemy w stanie używać go aktywnie w rozmowie.

Jako nauczyciel angielskiego, słynę z wypisywania (i zadawania) sporej liczby słówek ;). Ale nawet najlepszy nauczyciel nie jest w stanie nauczyć się słownictwa za Ciebie – może nakierować, wytłumaczyć, odpytać, zmotywować – ale ostatecznie zapamiętywanie i powtarzanie pozostaje w Twoich rękach:)

Ale jak skutecznie uczyć się słownictwa i zapamiętywać ogrom nowych słówek, które codziennie poznajemy? Z pomocą przychodzi darmowa aplikacja:


JAK UCZYĆ SIĘ SŁOWNICTWA Z QUIZLET?

jak-skutecznie-uczyc-sie-slownictwa

 • Wyszukujemy istniejące już zestawy słówek lub tworzymy własne (np. z zajęć, artykułów, filmów).
 • Do wyboru kilka opcji nauki lub powtórek, między innymi: fiszki, nauka, test, pisownia (możliwość odtworzenia wymowy).
 • Pobranie aplikacji umożliwia powtarzanie słownictwa gdziekolwiek jesteśmy (w pociągu, podczas przerwy w pracy, w kolejce u lekarza. Wykorzystujemy więc każde 10-15 minut wolnego czasu na naukę.
 • Możliwość wygenerowania listy słówek lub fiszek do druku (dla zwolenników wersji papierowej).
 • Tworzenie folderów i grupowanie stworzonych zestawów (np. tematycznie).
 • Jeśli posiadasz słownictwo w formie listy (np. w wordzie), możesz automatycznie wkleić ją do Quizlet (bez konieczności wpisywania każdego słówka z osobna). Wystarczy, że przy dodawaniu nowego zestawu naciśniesz przycisk ”importuj z word”, następnie wklej słownictwo do tabeli, pamiętając, że w opcji ”dostosuj” należy wpisać znak oddzielający słówko angielskie od polskiego (np. '=’ lub ’-’ )
 • Założenie konta jest darmowe. Można też wykupić kontro Premium (słownictwo dostępne offline) za 150 zł rocznie. Jednak uważam, że opcja darmowa jak najbardziej wystarczy.

 

NAUKA SŁOWNICTWA Z QUIZLET KROK PO KROKU

nauka-slownictwa-angielskiego

 • Podczas zajęć angielskiego, zawsze notuję słówka razem z tłumaczeniem w pliku Word (student widzi je w czasie rzeczywistym). Następnie, po zajęciach cała lista jest kopiowana do Quizlet (jednym kliknięciem!) i rozpoczynamy naukę/ powtórkę – as simple as that!:)
 • Osobiście polecam opcję ”fiszki” – w zupełności wystarczy, aby nauczyć się nowych słówek, a potem je powtarzać.
 • Uważam, że bardziej skuteczna i trudniejsza jest nauka słówek z języka polskiego na język angielski, ponieważ zazwyczaj ciężko nam przywołać angielskie słowo z pamięci, a gdy je widzimy lub słyszymy – zazwyczaj znamy jego polskie znaczenie.
 • Osobom bardziej zaawansowanym, polecam również naukę słownictwa w postaci synonimów lub opisów (e.g. exhausted = very tired).
 • Podczas nauki, zaznaczamy gwiazdkami pojęcia, których jeszcze nie znamy lub które wymagają dalszej powtórki. W ten sposób nie musimy wracać do słów, które już znamy – skupiamy się jedynie na tych najbardziej problematycznych.

Jak wygląda moja nauka języka hiszpańskiego z aplikacją Quizlet?

 • Codziennie próbuję poświęcić ok. 10-15 minut na naukę nowego słownictwa lub powtórkę poprzednich zestawów.
 • Używam Quizlet do powtarzania słownictwa z zajęć, ale także do nauki nowych zwrotów napotkanych podczas mojej samodzielnej nauki (filmiki, książki do gramatyki, artykuły).
 • Jako że mam już takich zestawów całkiem sporo, próbuję planować większe powtórki – i raz na kilka miesięcy wracam do słownictwa z kilku miesięcy ;).

Podsumowując, z całego serca polecam Quizlet! Używam go zarówno w mojej pracy (jako system nauki słownictwa dla moich klientów), jak i podczas mojej nauki języka hiszpańskiego.

PS: W każdym moim wpisie znajdziesz sekcję 'Materiały’, gdzie zamieszczam link do nauki słownictwa w Quizlet.

Wpisy ze słownictwem na moim blogu

 


Vocabulary Planner – Business English & Lifestyle 

vocabulary-planner

Co Ty na to, aby uczyć się angielskiego 15-20 minut dziennie, poszerzając swój zasób słownictwa o ponad 1000 fancy idiomów, phrasali i wyrażeń BE?

Odbierz darmowy rozdział mojego e-booka do nauki słownictwa – otrzymasz tydzień nauki za darmo! :).

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments